Fortepian posiada niesamowite walory brzmieniowe, a także wysokie możliwości interpretacyjne. Należy on do grupy instrumentów klawiszowych strunowych młoteczkowatych. Standardowa skana rozpoczyna się od A2 i sięga aż do c5. Pełna klawiatura fortepianu liczy 88 klawiszy.
Fortepian – król wszystkich instrumentów
Istnieją także koncertowe fortepiany z nieco wyższą ilością klawiszy, na przykład 92 lub 97. Współczesna forma fortepianu kształtowała się przez kilka wieków. Początkiem ewolucyjnej drogi było stworzenie 16 wieku klawikordu. Następnie klawikord został zastąpiony przez klawesyn. W połowie 18 wieku oba te instrumenty zostały wyparte przez fortepian. Ogromne zasługi dla współczesnej formy fortepianu miał klasyk wiedeński – Ludwig van Beethoven. Jednak to Fryderyka Chopina uznaje się za jedną z najwybitniejszych indywidualności jeśli chodzi o wirtuozerię gry oraz kompozycję fortepianową.
Fortepiany mogą mieć różną długość i wielkość
Tym samym najmniejsze fortepiany mające maksymalnie 180 cm nazywa się fortepianami gabinetowymi. Nieco większe to fortepiany salonowe, zaś fortepiany powyżej 210 cm to fortepiany pół koncertowe. Instrumenty powyżej 240 to fortepiany koncertowe.
Dlatego też instrumenty te sprawdzają się zarówno w solowej grze jak i zespołowej. Dzięki niesamowitemu brzmieniu oraz szerokim możliwościom interpretacyjnym fortepian zalicza się instrumentów o najszerszych możliwościach artykulacyjnych oraz dynamicznych. Jest to bardzo wszechstronny instrument, tym samym odnajduje się we wszystkich gatunkach muzycznych. Jednak ze względu na ogromne gabaryty, a także wysoką cenę uznawany jest jako instrument luksusowy.
Nawet niewielkie fortepiany mogą kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych
Z tego względu pasjonaci muzyki często wybierają pianina jako tańsze zamienniki tradycyjnych fortepianów. Do najbardziej prestiżowych producentów nnowoczesnych ortepianów zalicza się między innymi Yamaha, Kawai, Steinway.