Fortepian – co warto o nim wiedzieć? Czym różni się od pianina?

Historia fortepianu sięga aż XVIII wieku. Już wtedy zaczęto dostrzegać jego szlachetne walory brzmieniowe, a kompozytorzy chętnie pisali utwory przeznaczone ściśle na ten instrument muzyczny.

Fortepian – dlaczego ten klasyczny instrument jest tak popularny?

Popularność fortepianu do dzisiaj wynika między innymi z jego uniwersalności. Bez względu na skład – świetnie zabrzmi solistycznie, w zespole czy też w orkiestrze. Co więcej, fortepian można wykorzystać praktycznie w każdym gatunku muzycznym – czy to w muzyce poważnej, czy we współczesnej typu pop, rock lub jazz. Jeśli chodzi o samą sztukę gry na tym instrumencie, początki nauki są łatwe ze względu na czytelny układ klawiatury.

Jednak im dalej – tym trudniej.

Gra na fortepianie wymaga nie tylko świetnej koordynacji obu rąk, ale także dobrej pamięci i umiejętności kontrolowania bardzo wielu elementów gry naraz, takich jak: artykulacja, dynamika, odpowiednie proporcje, użycie pedałów nogami, a przy tym rozluźnianie całego aparatu gry, aby nie spowodować kontuzji, oraz ogromna świadomość artystyczna, aby wykonanie było jak najbardziej przekonujące.

Fortepian a pianino – czym się różnią oba instrumenty?

Podobnie jak przy wyborze samochodu, bardzo często cena instrumentu świadczy o luksusie. Ceny nowych fortepianów wahają się od kilkudziesięciu tysięcy do nawet kilku milionów złotych.

Niestety także duże wymiary tych instrumentów (długości od ok. 1,5m do 3m) powodują, że nie każdy jest w stanie wygospodarować wystarczająco dużo miejsca w domu. Z tego też powodu wielu melomanów decyduje się na zakup pianina – o wiele tańszego, mniejszego, ale także cichszego wariantu instrumentu klawiszowego. Rozmiary pianina wynikają z pionowego ułożenia strun; poziomy ich układ w fortepianie wymaga o wiele większego pudła rezonansowego. W praktyce jednak największe różnice, wynikające z odmiennej budowy obu mechanizmów, są w stanie usłyszeć i zauważyć głównie profesjonalni muzycy.

Największymi różnicami fortepianu w stosunku do pianina są przede wszystkim o wiele większe możliwości zmian barw i artykulacji, szybsza reakcja klawisza na zmianę dotyku podczas gry czy też większy zakres dynamiczny fortepianu, szczególnie ważny w dużych salach koncertowych.