Kalimba – poznaj najczystsze brzmienie muzyki

Kalimba jest to instrument o nieprawdopodobnie czystym dźwięku. Każdy kto weźmie go do ręki jest w stanie wykrzesać z niego piękną nutę. Poznaj wspaniałą wartość tego instrumentu.

Perkusyjne cudo wywodzące się z Afryki – Kalimba

Kalimba, pochodząca z Afryki, jest instrumentem niezwykle prostym, jak i podczas grania, tak i w jego budowie. Jest to perkusyjny instrument blaszkowy, inaczej nazywany „lamellofonem”. Jest wiele rodzajów kalimby, jednak każda z nich jest w stanie rozprowadzić jeden z najpiękniejszych dźwięków, które kiedykolwiek usłyszysz.

Instrument ten składa się jedynie z kilku elementów. W jego skład wchodzą pudło rezonansowe oraz kilka lub kilkanaście blaszek. Pudło najczęściej wykonywane jest z drewna (takie były pierwsze formy kalimby – jego twórcy tworzyli instrument własnoręcznie), jednak obecnie producenci uciekają się także do innych rodzajów tworzyw. Ważna jest ilość blaszek, bo to właśnie one wydają z siebie dźwięki. Im jest ich więcej, tym więcej dźwięków zagramy, co za tym idzie, gra będzie piękniejsza, a także przyjemniejsza. Blaszki te trzeba również nastroić, jednak jest to równie proste jak gra. Najczęściej instrument ten stroi się chromatycznie.

Rodzaje kalimby

Kalimby różnić się od siebie mogą wieloma czynnikami, takimi jak wielkość, ilość blaszek, ułożenie blaszek, inny sposób strojenia, inny kształt instrumentu. Wówczas kalimba jest w stanie wydawać więcej dźwięków, nieco innych od pozostałych. Pomimo wszystko każdy ten instrument wydaje niesamowicie czyste i przyjemne melodie.

Kalimba to instrument, który idealnie nada się dla osoby rozpoczynającej swoją przygodę z muzyką. Jest on intuicyjny, prosty w obsłudze, ale mimo to wydaje wspaniałe i piękne dźwięki.